Munkaviszony létesítésekor általában a munkaadó és -vállaló előre megegyezik a munkakapcsolati feltételekről. A pontos feltételeket egy munkaszerződésben rögzítik.
Röviden és egyszerűen: Túlóra elrendelése
Köteles vagyok-e túlórázni?
Azt, hogy Önnek kell-e túlóráznia, munkaszerződéséből derítheti ki.
A vonatkozó szerződésbeli záradékok mindig érvényesek?
Nem. Nem minden vonatkozó szerződésbeli záradék érvényes. Egyes megfogalmazások hátrányosan különböztetik meg a munkavállalót. Ha ez a helyzet, olvassa el ezt!
Egy munkaadó egyszerűen elrendelhet túlórát?
Kivételes esetekben a munkaadó elvileg elrendelhet túlórát.
Sok munkavállaló kérdezi: Milyen feltételekkel rendelhet el a főnököm túlórát? Mikor kell túlóráznom? Létezik törvényi szabályozás a túlórákra vonatkozóan? Elmagyarázzuk ebben a cikkben, hogy mit szabad és mit nem.
Mit jelent a túlóra?
A túlóra olyan idő, mely alatt a munkavállaló a rendszeres, egyedileg megállapított munkaidején felül tevékenykedik annál a vállalatnál, ahol alkalmazásban áll. Ezt kötelező téríteni, amennyiben a munkaszerződésben vagy az érvényes bérszerződésben, illetve egy üzemi megegyezésben erre található megfelelő szabályozás. Sürgős üzemi okok is vezethetnek túlórázáshoz.
Kell tehát túlórázni? A munkavállalónak szabad túlórát elrendelnie? A törvényhozók meghatározták, hogy ok nélkül nem várható el többletmunka. Ugyanakkor ez a munka- vagy bérszerződés, illetve az üzemi megegyezés megfogalmazásán múlik. Ez azt jelenti, hogy ha a munkaszerződésben jogszerűen kikötötték a túlórát, akkor a munkavállaló erre kötelezhető. Ha nem egyeztünk meg a túlórákról, akkor nem is kell többletmunkát végezni. Vannak kivételek, különleges helyzetek felmerülésekor, melyekre a munkaadó nem tudott felkészülni. Ha példának okáért a kollégák nagyrésze megbetegedett, jogszerűen elrendelhető a túlóra.
A túlóra szabályozása a a munkaidőről szóló törvény szerint
A munkaidőről szóló törvény többek között tartalmazza a túlórák törvényi szabályozását. Kiköti a felső határait.
A munkavállalók szabály szerint munkanapokon nem dolgozhatnak nyolc óránál többet. A tíz órára való kiterjesztés megengedett, ha a következő hat hónapban lehetőséget kapunk egy úgynevezett szabadidős kompenzációra – ahol lecsúsztathatjuk túlóráinkat ( munkaidőről szóló törvény – ArbZG 3. §-a). A napi munkaidőbe a pihenők/szünetek nem tartoznak bele.
A szombat is munkanap. Ez azt jelenti, hogy Önnek bizonyos körülmények között ezen a napon is dolgoznia kell, amennyiben erről nem egyezett meg másképp szerződésében. A vasárnapok és ünnepnapok ezzel szemben többnyire szabadok, kivétel az egyes ágazatokban dolgozók esetében. Hiszen a kórházakban és tűzoltóságokon hétvégén is szükség van emberekre vészhelyzet esetére (munkaidőről szóló törvény – ArbZG 10. §-a)
Mely túlóraszabályozások nem érvényesek?
Munkavállalók, természetes személyek aláírnak egy munkaszerződést anélkül, hogy jogásszal átnézetnék azt.
A jogász egyik-másik szerződésnél megállapítja, hogy egyes túlórára vonatkozó záradékok nem érvényesek, hiszen nem egyértelműen és érthetően lettek megfogalmazva. A következő megfogalmazásnál is ez a helyzet: „A túlórákat a meghatározott fizetéssel kell kiegyenlíteni.“
Ha a munkaszerződés tartalmaz egy megegyezést, amely kimondja, hogy a túlmunkát átalányosan a fizetéssel vagy bérrel együtt kell kifizetni, akkor az a Német Polgári Törvénykönyv (BGB) 307. §-ának 1. bekezdése értelmében érvénytelen. Ezt erősítette meg a Szövetségi Munkaügyi Bíróság is (Az. 5 AZR 517/09) számú ítéletében. Ezáltal úgy látja, hogy ez sérti az Átláthatósági Törvényt.
Kétség esetén a hátrányba hozást el kell fogadniuk, ha a rendelkezés:
1 a törvényi rendelkezés lényeges alapgondolatai, melyektől eltérnek, nem egyeztethetők össze vagy
2 lényeges jogokat és kötelességeket, melyek a szerződés természetéből adódnak, úgy korlátoz, hogy az veszélyezteti a szerződés céljának megvalósulását.” BGB 307. §-a
Ugyanígy előirányozza a német törvényi túlóraszabályozás, hogy várandós és szoptató anyák (Anyák Védelméről Szóló Törvény– MuSchG 8. §-a) , illetve fiatalkorúak ( Ifjúságvédelmi Törvény – JarbSchG 8. §-a) sem túlórázhatnak. Ők különleges védelmet élveznek. Ezért utóbbiaknál esetleges többletmunka esetén három héten belül a munkaidő a teljesített túlórák fényében csökkentendő.
Túlóraszabályozás Németországban – Ki kell-e őket fizetni?
A túlóra kifizetésére nincs vonatkozó törvényi szabályozás, mely konkrétan kimondaná, hogy milyen módon és mértékben kell megtéríteni. Általában a munka- vagy bérszerződés tartalmaz erre vonatkozó megegyezést.
De ha nincs is megegyezés a túlórák kifizetéséről, a német munkajog túlóraszabályozása kimondja, hogy teljes mértékben kérhető annak kifizetése.
A fizetésről hallgatólagos megegyezés köttetik, ha a szolgáltatás az adott feltételek mellett csak térítés ellenében várható el. Ha a térítés mértéke nincs megszabva, a díjszabás szerinti térítés tartalmazhat egy díjat, ennek hiányában a kialkudott szokásos díj érvényes.” PTK/BGB 612 §-a
A túlóraszabályozás terén továbbá figyelembe veendő a járulékmegállapítási alap. A Szövetségi Munkaügyi Bíróság ítéleteiben meghatározta, hogy vezető beosztásúak, akik legalább 71.400 eurót (Nyugat-Németország), illetve 60.000 eurót (Kelet-Németország) keresnek, ők átalányosan nem folyamodhatnak kifizetésért. (Az. 5 AZR 765/10) számú ítéletében.
Mi történik a túlórákkal felmondás esetén?
Ha egy munkaviszonynak vége szakad, például egy megszüntető szerződéssel, a munkaválalók gyakran felhozzák túlóráikat, hogy korábban szabadulhassanak. Ilyenkor tárgyalnak a kiegyenlítő nyilatkozatról. Az a munkavállaló, aki egy ilyet aláír, lemond a teljesített összes többletmunkája kifizetéséről a munkaviszony megszüntetésével.
Ha Ön bizonytalan a túlóraszabályozást illetően felmondás esetén, vegye fel a kapcsolatot egy tapasztalt munkajogásszal! Ő tanácsot adhat Önnek és akár meg is akadályozhatja, hogy hátrányos megállapodásokat kössön.
Hogy a nem engedélyezett túlórákkal szemben biztosítsa magát, mi jogvédelmi biztosítást ajánlunk Önnek. Ilyen esetben ezzel Önnek ügyvédet biztosítunk és átvállaljuk a költségeket is.
Itt Ön egyszerűen kiszámolhatja jogvédelmi biztosításának díját.
Kérdése van?
Több mint 13 év tapasztalat a Német biztosítási piacon.
Keressen bizalommal!
Szívesen tájékoztatjuk emailen és telefonon, minden nap
8:00 és 20:00 között!
Magyar Iroda: 003612361231
Német Iroda: 0049 8122 2285225
Kevin Ressler: 0049 15122656507
NEMETORSZAGI BIZTOSITASOK
Kevin Ressler
Német biztosítás szakértő