Összefoglalva a legfontosabbakat
- Ha ki szeretnéd adni lakásodat albérletbe, szükséged van a bérbeadó beleegyezésére – különben figyelmeztetést, rosszabb esetben felmondást kockáztatsz.
- A bérbeadónak általában ebbe bele kell mennie.
Mikor adhatod ki lakásodat további albérlőnek?
A törvény értelmében akkor, ha ehhez jogos érdeked fűződik (§ 553 Abs. 1 PTK).
Jellemző jogos érdek például akkor áll fenn, ha:
- átmenetileg külföldön vagy más városban tanulsz, élsz,
- pénzügyi okokból további albérlőre van szükséged, mert kiköltözés vagy haláleset után kevesebben élnek a lakásban, vagy
- Élettársadat szeretnéd a lakásba hozni (Szövetségi Törvényszék 2003. November 5-i döntése, Az. VIII ZR 371/02).
Főbérlőként általában a lakásnak csak egy részét adhatod ki további albérlőnek. Ehhez elegendő, ha egy szobában bútorokat tárolsz vagy egy szoba csak alkalmanként kerül kihasználásra, például nyaraláskor (Szövetségi Törvényszék 2014. Június 11-i döntése, Az. VIII ZR 349/13). A lakásnak nem kell állandó, központi tartózkodási helyedet képeznie (Szövetségi Törvényszék 2005 november 23.-i döntése, Az. VIII ZR 4/05). Ha a teljes lakást ki szeretnéd adni további albérlőnek, akkor nincs szükség a bérbeadó beleegyezésére (Berlini Tartományi Bíróság, 2019. szeptember 9-i döntése, Az. 64 T 65/19 ).
Mikor nincs szükség beleegyezésre?
Ha közeli családtagjaid tartósan szeretnének beköltözni, az nem albérletkiadás. Közéjük tartozik házastársad és gyerekei, szülei és fogadott gyerekei. Akkor sincs szükség a bérbeadó beleegyezésére, ha bérlakásodban háztartási alkalmazottakat vagy ápolókat szállásolsz el.
Ha rokonaid átmenetileg laknak nálad, az sem albérletkiadás. A rokonok lehetnek testvérek, unokák, vőd vagy menyed. Az éjszakákat nálad töltő vendégeidről sem kell tájékoztatnod a bérbeadót. A látogatásuk azonban nem lehet hat hétnél hosszabb! Ha vendégeid vagy rokonaid mégis tovább maradnának, tájékoztatnod kell a bérbeadót!
Fontos: Ha barátoddal vagy barátnőddel szeretnél összeköltözni, ahhoz engedélyt kell kérned a bérbeadótól! Ebbe azonban bele kell egyeznie, hiszen jogod van egy másik emberrel összeköltözni – ha a lakás elég nagy hozzá!
Mit tehetsz, ha a bérbeadó nem egyezik bele?
A bérbeadó csak két esetben tagadhatja meg az engedélyt:
- a lakás túlzsúfoltsága esetén (szobánkként több, mint két ember),
- vagy ha az albérlő nem megbízható. Ez akkor lehetséges, ha előfordult, hogy az albérlő főbérlőként már nem fizetett lakbért.
Ha a bérbeadó megfelelő ok nélkül elutasítja a kérelmedet, bérlőként megillet téged a rendkívüli felmondás joga (§ 540 Abs. 1 PTK). Azontúl még kártérítést is követelhetsz a kiesett albérletpénz értékében. A Szövetségi Törvényszék egy jogesetében a bérbeadónak 7.475 eurót kellett kamatokkal együtt fizetnie a bérlőnek, mert jogtalanul tagadta meg a kiadás jogát (Szövetségi Törvényszék 2014. Június 11-i döntése, Az. VIII ZR 349/13).
Ha a bérbeadó jogosan utasítja el a további bérbeadást, akkor a bérlő nem mondhat fel (Cellei Tartományi Legfelsőbb Bíróság 2003. március 5-i döntése, Az. 2 W 16/03).
Kevin Ressler
biztosítási szakértő
Otto-Hahn-Str. 21
85435 Erding
Germany
Mobil: +49 (0) 151 22656507
Telefon: +49 (0) 8122 2285225
eMail: Kevin.Ressler@ergo.de
Web: nemetorszagibiztositas.hu